حقایق جالب کیک و شیرینی

حقایق جالب کیک و شیرینی چه می‌تواند باشد؟! در این مقاله برای خوانندگان موشکاف کیک ساز از چهار گوشه‌ی جهان حقایق جالب کیک و شیرینی را گلچین کرده‌ایم. با کیک ساز همراه باشید.

در دنیا مشکل بتوان کسی را یافت که کیک و شیرینی را دوست نداشته باشد. هیچ‌یک از ما نمی‌توانیم به کیک و شیرینی نه بگوییم! هم‌چنین در مورد این خوردنی‌های دوست‌داشتنی حقایقی وجود دارد که شاید تا به حال نشنیده باشید.

۱- اصل و نسب کیک: بنا به روایاتی، اصلِ کلمه‌ی کیک (Cake) از کلمه‌ی اسکاندیناویاییِ (نروژیِ) “کاکا” (kaka) به زبان انگیسی راه یافته است. هم‌چنین دیکشنری آکسفورد ریشه‌ی کلمه‌ی “کیک” (cake) را تا قرن سیزدهم میلادی تعقیب  کرده است.

۲- کیک قرون وسطی: در قرون وسطی و در اروپا کلمه‌ی کیک (cake) به نوعی از نان گفته می شده که هر دو طرفش به خوبی پخته و سفت شده باشد!

۳- اولین کیک های تاریخ: نشانه‌هایی از کیک‌های اولیه، ابتدا در نزد مصریان و سپس رومیان مشاهده شده است. در روم باستان و قبل از باب شدن رسمیِ کیک عروسی در مراسم ازدواج، به نشانه‌ی برکت همسر، بر سرِ عروس تکه‌های نان می‌ریختند (یا بنا به روایاتی نان را می‌شکستند!) این رسم در نقاط دیگر جهان و به شکل‌های دیگر مانند ریختن دانه‌های برنج و یا قند‌سابی بر سر عروس از دیرباز تاکنون ادامه دارد. هم‌چنین در روم باستان در ابتدا کیک در معبد و به خدایانی که می‌پرستیدند تقدیم می شده است.

۴- اثر کیک در همسریابی: یکی از اعتقادات قدیمی برخی از زنان اروپایی این بود که اگر دختری در زیر بالش خود برشی از کیک میوه‌ای بگذارد و بخوابد، در خواب، راجع به همسر آینده‌ی خود مطالبی را خواهد فهمید. عجیب این‌جاست که این اعتقاد هنوز در برخی از ایالت‌های آمریکا مرسوم است!

۵- شکل هندسی کیک: از دیگر حقایق جالب کیک و شیرینی شکل هندسی آن‌هاست. آیا این سوال برایتان پیش آمده  که چرا کیک‌ها در اکثر موارد به شکل گِرد ساخته می‌شوند؟


علت این امر اعتقادات انسان‌های عصر باستان در مورد خورشید و ماه و تقدسی بود که برای آن‌ها قایل بودند آن‌ها خورشید و ماه را نمادی از زندگی و مقدس می‌دانستند و به همین خاطر کیک‌ را نیز شبیهِ آن‌ها و به صورت گِرد می‌ساختند. هم‌چنین آرزو نمودن در دل و فوت کردن شمعِ روی کیک‌ها نیز از دیرباز در بین رومیان باستان رواج داشت و فلسفه‌ی آن، فرستادن تقاضا و آرزوهایشان با شعله و دود شمعِ خاموش شده به نزد خدایان برای برآورده شدنشان بود!

۶- اولین دستور پخت کیک: به نظر شما نخستین دستور کیک‌پزیِ مدرن را چه کسی و در چه زمانی نوشته است؟


طبق اسناد موجود، در سال ۱۷۹۶ خانمی به نام “اِمیلیا سیمِنس “Amelia Simmons" در کتاب “آمریکن کوک” American Cooke برای نخستین بار مطالبی در مورد “یک فنجان کیک” نوشته است که شاید منظورش نوعی کاپ کیکِ Cup Cake اولیّه بوده باشد!

نکاتی در مورد پخت کیک